Jesteśmy w samym centrum Zakopanego
Krupówki 24 przy McDonald's
Top Hostel Jesteśmy w samym centrum Krupówek przy McDonald's
Top Hostel Jesteśmy w samym centrum Krupówek przy McDonald's
Zdjęcie
Zapraszamy:)
Jesteśmy tutaj dla Was!
Zdjęcie
TopHostel, nowo odkryte miejsce tuż u podnóża Tatr. Świetna lokalizacja. Przytulne, tanie pokoje gościnne dla każdego,
Top Hostel zimową nocą ....
Zdjęcie
Spotkajmy się w Zakopanem
Zdjęcie
TopHostel, Krupówki 24 Serdecznie Zapraszamy!

Zdjęcie
O każdej porze dnia i nocy
Zdjęcie
Witamy Was ciepłym słowem , niesamowitymi górskimi widokami , góralską gościnnością jak również smacznym oscypkiem i zdrową nalewką.

Zdjęcie
Za górami, za lasami ...
Zdjęcie
Wspaniali ludzie, prawdziwa domowa atmosfera, moc wrażeń i atrakcji, idealne miejsce wypoczynku...
Top Hostel letnią nocą ...
Zdjęcie

Morskie Oko - Szpiglasowa Przełęcz - Dolina Pięciu Stawów

Morskie Oko - Szpiglasowa Przełęcz - Dolina Pięciu Stawów

Morskie Oko - Szpiglasowa Przełęcz (2110m) - Dolina Pięciu Stawów

Szlak ze schroniska nad Morskim Okiem na Szpiglasową Przełęcz jest najłatwiejszym z wysokogórskich szlaków wytyczonych w Polskich Tatrach Wysokich. Pomimo niewielkiej skali trudności oferuje on wspaniałe widoki i możliwość poczucia wysokich gór. Wejście i zejście z przełęczy nawet przy bardzo spokojnym tempie zamyka się w 6 godzinach. W przypadku planowania zejścia ze Szpiglasowej do Doliny Pięciu Stawów trzeba już liczyć się z koniecznością pokonania klikudziesięciometrowego ciągu łańcuchów.

Wyruszając sprzed schroniska nad Morskim Okiem należy cofnąć się parę metrów w kierunku ''Starego Schroniska''. Żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz odbija tutaj od asfaltowej drogi i pnie się ku górze wygodną, kamienną ścieżką. Szybko oddalając się od obleganego przez turystów schroniska ścieżka przechodzi w długi trawers zboczem Miedzianego, spod którego spływają liczne strumyki co rusz przecinające chodnik. Przed nami coraz ładniej prezentuje się sylwetka Mnicha (2070m), w dole możemy podziwiać Morskie Oko, a powoli wyłania się także Czarny Staw spoczywający w kotle pod Rysami. Przy odrobinie szczęścia możemy napotkać świstaki mające tutaj swoje stanowiska.

U stóp Mnicha szlak wykonuje gwałtowny zwrot i wspinając się kolejnymi, długimi zakosami po około 50 minutach doprowadza do progu Dolinki za Mnichem. Jest to niewielka, tarasowa dolinka zawieszona ponad Morskim Okiem, wcięta pomiędzy Cybrynę i Mnicha z jednej strony oraz Miedziane i Szpiglasowy Wierch z drugiej. W dolince leży najwyżej położony naturalny zbiornik wodny w Polsce - Zadni Mnichowy Stawek (około 2072m).

Na progu odłącza się czerwony szlak prowadzący na Wrota Chałubińskiego (2022m). Szlak na Szpiglasową Przełęcz prowadzi dalej prosto pozostawiając w dole Stawek Staszica oraz Mnichowe Stawki. Perć układa się cały czas w długie i nienastręczające trudności zakosy. Z każdym przebytym metrem otwiera się coraz bogatszy widok na szczyty Tatr Wysokich. Ze szlaku szczególnie efektownie prezentują się Morskie Oko i Czarny Staw. Dominujący wcześniej w panoramie strzelisty wierzchołek Mnicha zupełnie znika na tle rumowisk i piargów Dolinki za Mnichem. Ścieżka pod koniec wcina się między skały i wreszcie zakosem w prawo wyprowadza na Szpiglasową Przełęcz (2110m).

Po osiągnięciu grani otwiera się ciekawa panorama na Dolinę Pięciu Stawów i otaczające ją szczyty. Z przełęczy można wejść na Szpiglasowy Wierch (2172m) co zajmuje około 6 - 7 minut. Osobiście bardzo polecam wejście na szczyt, ponieważ oferuje on bogatszy widok na stronę słowacką. Ze szczytu widać m.in. 3 najwyższe polskie szczyty (Rysy - 2499m, Mięguszowiecki Szczyt - 2438m, Niżne Rysy - 2430m). W dole drzemie Niżny Staw Ciemnosmreczyński z widocznym szlakiem z Doliny Koprowej. W okolicy można dostrzec kozice.

Zejście z przełęczy w kierunku Doliny Pięciu Stawów zaczyna się kilkudziesięciometrowym ciągiem łańcuchów. Początkowo prowadzą one trawersem wzdłuż ściany, a następnie przecinają skalną płytę. Tuż za łańcuchami następuje kilkunastominutowy fragment zejścia wymagający zachowania sporej ostrożności z uwagi na znaczne zniszczenie ścieżki, która dopiero kilkadziesiąt metórw niżej przechodzi w kamienny chodnik. Schodząc możemy podziwiać wznoszące się przed nami Kozie Wierchy oraz Świnicę. Po prawej stronie mamy ładny widok na Wielki Staw, który imponuje swoim ogromem.

Perć systematycznie obniża się i przekracza wreszcie strumyk łączacy Czarny i Wielki Staw, skąd idąc lekko pod górkę doprowadza do skrzyżowania z niebieskim szlakiem na Zawrat. Z przełęczy do tego miejsca schodzi się około 1.15 godz. Dalej idziemy za znakami niebieskimi mając po lewej stronie łagodne zbocza Koziego Wierchu, z prawej zaś Wielki Staw, drugi pod względem powierzchni (ok. 34.5 ha) i najgłębszy (79m) staw tatrzański. Po około 30 minutach od skrzyżowania dochodzimy do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, położonego nad brzegiem Przedniego Stawu.

© 2012 Wszelkie prawa zastrzeżone - Top Hostel

Google+